منوی دسترسی

مزایای پارچه الیاف طبیعی

مزایای پارچه الیاف طبیعی

پوست بدن بعضی از ما بسیار حساس است و نمی توانیم هر لباسی و با هر پارچه ای را بپوشیم، چون یا در آن احساس راحتی نمی کنیم یا ممکن است پوست بدنمان به آن واکنش آلرژیک نشان بدهد و مشکلاتی جدی برایمان ایجاد کند. اکثر این پارچه ها از مواد مصنوعی مانند پلی استر، نایلون و ریون تولید می شوند. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید، می توانید لباس هایی تهیه کنید که از الیاف طبیعی مانند ابریشم، پنبه خالص، لینن، بامبو و کشمیر(ترمه) درست شده اند.

پارچه هایی که از الیاف طبیعی درست شده اند چه خصوصیاتی دارند؟

بطور کلی پارچه های الیاف طبیعی عبارتند از ابریشم، پنبه خالص، لینن، بامبو و پشم. این الیاف ممکن است در ظاهر تفاوت خاصی باهم نداشته باشند، اما بعضی از ویژگیهای آنها باهم متفاوت است.

خصوصیات الیاف پنبه خالص:

-به راحتی تجزیه می شود.

-رطوبت را از بین می برد.

-قابلیت تنفس دارد.

-نرم است.

-میتوان آن را بصورت ارگانیک تولید کرد.

خصوصیات الیاف پشمی:

-بسیار گرم است.

-به سموم و مواد شیمیایی برای دفع آفات نیاز ندارد.

-دوام بالایی دارد.

-قابلیت جذب بالایی دارد.

خصوصیات الیاف ابریشمی:

-به راحتی تجزیه می شود.

-وزن سبکی دارد اما گرم است.

-قابلیت تنفس دارد.

-دوام بالایی دارد.

-بطور طبیعی قابلیت دفع قارچ دارد.

-نرم و راحت و شیک است.

خصوصیات الیاف لینن:

-وزن بسیار سبکی دارد.

-قابلیت تنفس دارد.

-میزان دوام آن بالا است.

خصوصیات الیاف بامبو:

-بسیار نرم است.

-قابلیت دفع رطوبت دارد.

-به راحتی تجزیه می شود.

-خاصیت ضدباکتری دارد.

استفاده از پارچه های الیاف طبیعی چه مزایایی دارد؟

پارچه های الیاف طبیعی نفس می کشند

پارچه الیاف طبیعی از میزان جذب بالایی برخوردار است. این یک توانایی منحصربفرد است چون باعث می شود تهویه هوا داخل پارچه انجام شود و در نتیجه رطوبت آن سریعا خشک شود. به همین دلیل است که پوشیدن یک بلوز از پنبه خالص یا یک جوراب از جنس ابریشم خالص حتی در روزهای گرم فصل تابستان نیز مشکلی بوجود نمی آورد. پارچه های الیاف مصنوعی از جمله پلی استر و اکریلیک، در برابر آب مقاوم هستند و نمی توانند به از بین رفتن رطوبت کمک کنند. به همین دلیل اگر در فصول گرم از این پارچه استفاده کنید، احساس گرما می کنید و بدنتان دائما عرق می کند.

پارچه های الیاف طبیعی معمولا به شکلی طبیعی ضدحساسیت هستند

این پارچه ها به طور طبیعی ضدحساسیت اند و معمولا خواص ضد باکتریایی منحصربفرد دارند. برای مثال، پارچه بامبو دارای یک ماده منحصر به فرد و ضد میکروبی به نام "بامبو کان" است. این ماده ضدباکتری طبیعی طی فرایند ساخت پارچه بامبو از بین نمی رود و باعث می شود این مدل پارچه یه طور طبیعی ضد باکتری، ضد قارچ و در برابر بو مقاوم باشد.

استفاده از روتختی های ابریشمی خالص برای نوزادان و بزرگسالانی که پوست بسیار حساسی دارند نیز توصیه می شود. پارچه های الیاف مصنوعی مثل پلی استر، نایلون وریون پارچه های ساخته شده توسط بشرند و ممکن است پوست های حساس را تحریک یا سایر مشکلات پوستی را تشدید کنند. زیرا این مدل پارچه ها طی فرآیند تولید، تحت تأثیر مواد شیمیایی زیادی قرار می گیرند و این مواد شیمیایی در داخل پارچه باقی می مانند. از این رو می توانند منجر به ایجاد حساسیت پوستی یا تشدید سایر اشکال آلرژی شوند.

پارچه های الیاف طبیعی عایق های طبیعی و باکیفیتی هستند

آیا میدانستید که پارچه هایی که از الیاف طبیعی درست می شوند قابلیت تنظیم حرارت را دارند؟ این الیاف ذرات هوا را لابه لای چین ها و سوراخ های ریز پارچه ها به دام می اندازند. این هوای حبس شده به عنوان یک عایق برای تولید گرما در روزهای سرد فصل زمستان ، و سرما در روزهای گرم فصل تابستان استفاده می شود. بسیاری از اسکی بازان زیر لباس های اصلی خود از چند لایه لباس دوخته شده از ابریشم خالص استفاده می کنند تا بتوانند دمای بدن خود را در حال اسکی کردن تنظیم کنند.

پارچه های الیاف طبیعی دوام بالایی دارند و قابل بازیافت هستند

الیاف طبیعی از حیوانات، درختان یا گیاهان بدست می آیند و در نتیجه می توانند با گذشت زمان جایگزین شده و یا پرورش داده شوند و دوباره رشد کنند. این پارچه ها پس از پایان عمر مفید خود، یا به راحتی بازیافت شده و مورد استفاده مجدد قرار می گیرند یا به راحتی تجزیه می شوند و هیچ ضرری برای طبیعت یا انسان ندارند. این درحالیست که پارچه های الیاف مصنوعی از مواد شیمیایی و با استفاده از فرآیندهای صنعتی ساخته می شوند و هم ضایعات شیمیایی بیشتری تولید می کنند، هم معمولا وابسته به انرژی بیشتری هستند، هم حجم بیشتری از گازهای گلخانه ای منتشر می کنند و هم بازیافت و از بین بردن آنها کار بسیار دشواری خواهد بود. 

نظرات

 
 
Captcha